„Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.”(Monteskiusz)

DKK to projekt będący integralną częścią wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki pt. „TU CZYTAMY”, objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Kluby adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o naszych lekturach oraz o tym co przeżywamy i doświadczamy w trakcie „podróży” po książkowych stronach. To doskonała okazja do miłego spędzenia czasu, ponieważ nikt tutaj nie ocenia gustów czytelniczych i szanuje zdanie innych. Każde spotkanie rozpoczyna się podobnie: moderator wprowadza w fabułę książki i przybliża sylwetkę autora, by następnie przejść do niekończących się rozmów – nie tylko o książkach, lecz także o życiu, codzienności, marzeniach.
Spotkania odbywają się w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca o godz. 16.30.

Moderator – Małgorzata Serafin

Logo Instytutu Książki

 

Po letniej przerwie wracamy pełni energii, zapału do czytania i rozmowy, w ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem miłośnicy literatury spotkali się w Filii, Stacji kultury, by podzielić się wrażeniami z lektury książki „Dubaj. Miasto innych ludzi” Anny Dudzińskiej. To reportaż rozwiewający wiele mitów i utartych stereotypów. Lektura nie tylko dla ludzi podróżujących do Dubaju, którzy zwykle oglądają miasto jedynie z okien swoich hoteli, ale dla każdego człowieka ciekawego świata.

To październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było nie tylko okazją do przedyskutowania kolejnej interesującej pozycji, ale również do miłego spędzenia czasu w gronie osób, które łączy pasja czytania i poznawania nowych książek.
.
Zapraszamy na następne spotkanie DKK, które planowane jest na 6 listopada o godz. 16.30. Podzielimy się na nim wrażeniami z lektury książki „Azyl” Diane Ackerman.

Beżowy Jasny Kwiatowy Pozytywny Kolaż Zdjęć

W dniu 4.10  jak zwykle w każdą pierwszą środę miesiąca odbyło się spotkanie naszego klubu dyskusyjnego. Tym razem rozmawialiśmy  o książce argentyńskiego pisarza Martina Caparros- „Nameryka”.

To bardzo obszerny reportaż na temat życia mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Dzięki niemu mamy możliwość „zobaczyć”  centra wielkich miast, dzielnice  slamsów, targowiska oraz miejsca działania karteli narkotykowych, a wszystko to przeplata się z esejami na temat zjawisk, które są charakterystyczne dla tego obszaru. Książka dostarcza wielu ciekawych informacji i pobudza do przemyśleń.

Uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami na temat książki, która otwierała przed nimi szeroki wachlarz tematów i uczuć.

Na kolejne spotkanie i dyskusję zapraszamy już  8 października!

Będziemy dyskutować o książce ,,Towarzysz Hemingway” Nicholasa Reynoldsa.

Okładka Towarzysz Hemingway

Nowy Rok 2023 rozpoczęliśmy w Naszym Pyskowickim DKK w pierwszą  środę stycznia spotkaliśmy się w gronie naszych klubowiczów, aby porozmawiać o książkach:

W styczniu dyskutowaliśmy o książce, ,Drzewo migdałowe autorki- Corasanti Michelle Cohen. Jest ona pisarką o żydowsko-polskich korzeniach.

,,Drzewo migdałowe’”  to powieść o sile miłości i przebaczenia. Jest to manifest nadziei na poprawę wzajemnych relacji między Palestyńczykami a Izraelitami .Głównym bohaterem jest Ahmad-młody Palestyńczyk. Jest on chłopcem nieprzeciętnie zdolnym matematycznie. Dorasta w wiosce, gdzie każdy  ruch jest monitorowany przez żołnierzy izraelskich. Poznajemy Go jako dwunastoletniego chłopca i towarzyszymy Mu przez całe Jego dorosłe życie . Książka jest napisana niezwykle ciekawie. Chwyta za serce.

Nasza nota dla powieści- to 5

Nie zwalniając tempa kolejne spotkanie odbyło się w lutym. Naszą lekturą była książka  Pani Barbary Oszywa - ,,Australia-mój dom. Emigracja lat 80.”

Celem tej książki było przekazanie konkretnej wiedzy o  życiu Polaków na emigracji. Autorka przedstawia losy swojej najbliższej rodziny, to  jak zostali przyjęci w Australii  i jak emigracja

Ich zmieniła i czego  nauczyła.

Książka wywołała wiele kontrowersji i dyskusji o emigracji Polaków również

w innych krajach świata.

Nota jaka wystawiliśmy książce-to 4

Zdjęcie uczestników z dnia 15 lutego 2023r.

W grudniu ostatni raz tego roku spotkałyśmy się w gronie naszych klubowiczek. Wspominałyśmy  cały dotychczasowy rok oraz książki, które przeczytałyśmy.

Nie wszystkie lektury przypadały nam do gustu, jednak zawsze były przez nas czytane do końca, bo przecież tym, co nas łączy jest czerpanie przyjemności z czytania i dyskusji na temat literatury. Rozmowę uzupełniał  aromat kawy i herbaty oraz kosztowanie słodkości przyniesionych przez klubowiczki.

A ponieważ  było to spotkanie przed świętami Bożego Narodzenia ,atmosfera była również świąteczna i nie do końca byłyśmy skupione   na naszej lekturze. Wszystkie  życzyłyśmy sobie, by Nowym  Roku nasze spotkania odbywały się nadal w tak miłej  i owocnej atmosferze.

Zdjęcie uczestników