„Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.”(Monteskiusz)

DKK to projekt będący integralną częścią wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki pt. „TU CZYTAMY”, objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Kluby adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o naszych lekturach oraz o tym co przeżywamy i doświadczamy w trakcie „podróży” po książkowych stronach. To doskonała okazja do miłego spędzenia czasu, ponieważ nikt tutaj nie ocenia gustów czytelniczych i szanuje zdanie innych. Każde spotkanie rozpoczyna się podobnie: moderator wprowadza w fabułę książki i przybliża sylwetkę autora, by następnie przejść do niekończących się rozmów – nie tylko o książkach, lecz także o życiu, codzienności, marzeniach.
Spotkania odbywają się w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca o godz. 16.30.

Moderator – Grażyna Ryś

Logo Instytutu Książki

 

W dniu  04.03.2020 obyło się kolejne spotkanie naszego klubu dyskusyjnego.

Tym razem omawialiśmy książkę gruzińskiej autorki Nino Haratischwili  pt,,Kotka i generał”.

 To pisarka, która przybyła do Niemiec wraz z matką wieku dwunastu lat.

Potem jeszcze raz wyjechała na studia do Gruzji ,by wrócić na stałe do Hamburga.

Kotka i generał to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o wojnie w Czeczeni.

Cała historia rozgrywa się na dwóch czasoprzestrzeniach: w 1995 roku ,kiedy to trwa wojna w Czeczeni i w 2016 roku.

Kotka jest gruzińską aktorką ,Aleksander Orłow jest rosyjskim oligarchą, który przez przypadek poznaje Kotkę, chce On by kobieta pomogła mu wymazać czyny z przeszłości i wzięła udział

w pewnym przedsięwzięciu, by zagłuszyć Jego wyrzuty sumienia .Teraz po wydarzeniach wojennych gromadzi  majątek i udziela się charytatywnie.

Książka nie jest łatwa do czytania, zmusza do moralnych przemyśleń.  Na pewno zapamięta się ją na długo.Ma na celu zwrócenie uwagi świata na pierwsza wojnę czeczeńską, która trwała od grudnia 1994 roku do końca sierpnia 1996 jedynej zbrodni wojen czeczeńskich, której sprawcy zostali postawieni przed sądem.

Średnią ocenę jaką wystawiliśmy autorce za książkę to piątka.

 

Obrazek z serduszkiem ze sznurka

W dniu 08.01 odbyło się spotkanie DKK w Pyskowicach

Tematem dyskusji był reportaż  Pani Karoliny Przewrockiej- Aderet : Polanim.Z Polski do Izraela. Autorka od kilku lat mieszka w Izraelu .Przeprowadziła szereg wywiadów z Polakami tam  mieszkającymi ,czego efektem jest ta książka.

Polanim, tak mówią o sobie mieszkający w Izraelu Polacy.

Część z nich wyemigrowała do Palestyny w 1934 roku, inni po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael w 1948 ,jeszcze inni zostali zmuszeni przez polskie władze do emigracji w 1968 r. Trauma samotnego nieraz przyjazdu do  nowego kraju była dla nich ogromna, dlatego stworzyli  sobie namiastkę polskości w nowym państwie, otwierali polskie księgarnie, tworzyli polskie biblioteki.

Dla nas  klubowiczów książka była   wstrząsająca ,gdyż tak naprawdę nie mieliśmy pojęcia o tym jak trudne i bolesne są stosunki polsko-żydowskie.

Autorka otrzymała od nas piątkę za odwagę poruszanego tematu.

Obrazek przedstawia kobiecą dłoń położoną na ręce, różę oraz książkę.

W dniu 04.11.2019 odbyło się spotkanie DKK w Pyskowicach.

Tematem była bogata twórczość naszej noblistki  Pani Olgi Tokarczuk oraz jej  interesująca biografia. Pani Olga z zawodu psycholog zaczęła pisać książki bardzo wcześnie. Zadebiutowała jako 12 latka  w czasopiśmie ,,Na przełaj” pod pseudonimem Natasza Borodin. Jako świeżo upieczony psycholog po studiach rozpoczęła pracę z alkoholikami.

Jedną z pierwszych jej powieści była książka ,,Podróż ludzi księgi”, którą wydała w 1998 roku. Wtedy też zrezygnowała z pracy zawodowej, bez reszty poświęciła się pisarstwu i przeniosła się do Nowej Rudy.

Olga Tokarczuk jest  osobą nietuzinkową, jej książki są pełne empatii, magii ,bohaterowie są niejednoznaczni, ale przekonywujący psychologicznie.

Książki Naszej Noblistki, które czytaliśmy spodobały nam się tak  bardzo, że większość z nas postanowiła przeczytać jeszcze co najmniej jedną publikację pani Olgi.

Wszyscy zgodnie uznali, że należy się pisarce 6 za  styl i niebanalną tematykę poruszanych w utworach problemów.

 

W dniu 6 listopada spotkaliśmy się jak zwykle w ramach Klubu Dyskusyjnego ,by tym razem omawiać książkę pani  Marty Madejskiej pt. ,,Aleja Włókniarek”.

Autorka –pisarka i dziennikarka z zamiłowania wybrała na temat książki życie łódzkich włókniarek.

Szły one do pracy mając kilkanaście lat i od tego momentu ich życie było podzielone na trzy etapy: fabrykę ,szpital, cmentarz.

Były nisko opłacane, poniżane i wykorzystywane przez majstrów.

Pochwała należy się autorce za podjęcie trudnego i mało popularnego tematu polskich włókniarek ,gdzie nikt wcześniej nie pokusił się o wydanie tak obszernego opracowania.

Książka wstrząsnęła naszymi klubowiczami, gdyż nikt do końca nie zdawał sobie sprawy z tego jak trudna była sytuacja polskich kobiet pracujących w Łodzi .Dopiero książka ,,otworzyła nam wszystkim  oczy.” Klubowicze przyznali autorce czwórkę za podjęty temat ,który był wcześniej pomijany i nie był na tyle atrakcyjny, by o nim pisać.

Na obrazku dziewczyna trzymajaca książkę w tle las i mgła