„Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.”(Monteskiusz)

DKK to projekt będący integralną częścią wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki pt. „TU CZYTAMY”, objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Kluby adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o naszych lekturach oraz o tym co przeżywamy i doświadczamy w trakcie „podróży” po książkowych stronach. To doskonała okazja do miłego spędzenia czasu, ponieważ nikt tutaj nie ocenia gustów czytelniczych i szanuje zdanie innych. Każde spotkanie rozpoczyna się podobnie: moderator wprowadza w fabułę książki i przybliża sylwetkę autora, by następnie przejść do niekończących się rozmów – nie tylko o książkach, lecz także o życiu, codzienności, marzeniach.
Spotkania odbywają się w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca o godz. 16.30.

Moderator – Małgorzata Serafin

Logo Instytutu Książki

 

W Filii nr 1 Stacja Kultury Pyskowice odbyło się spotkanie DKK, na którym gorąca dyskusja toczyła się wokół książki Diane Ackerman "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo".
To prawdziwa historia dyrektora zoo Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy podczas okupacji niemieckiej zdołali ocalić przed śmiercią kilkadziesiąt osób. W książce gęsto od dramatycznych epizodów, a losy zwierząt splatają się z losami ludzi. Dla kogo dom państwa Żabińskich był azylem?
Warto zapoznać się z tą pozycją.

Okładka książki Azyl Diane Ackerman

Po letniej przerwie wracamy pełni energii, zapału do czytania i rozmowy, w ramach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem miłośnicy literatury spotkali się w Filii, Stacji kultury, by podzielić się wrażeniami z lektury książki „Dubaj. Miasto innych ludzi” Anny Dudzińskiej. To reportaż rozwiewający wiele mitów i utartych stereotypów. Lektura nie tylko dla ludzi podróżujących do Dubaju, którzy zwykle oglądają miasto jedynie z okien swoich hoteli, ale dla każdego człowieka ciekawego świata.

To październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było nie tylko okazją do przedyskutowania kolejnej interesującej pozycji, ale również do miłego spędzenia czasu w gronie osób, które łączy pasja czytania i poznawania nowych książek.
.
Zapraszamy na następne spotkanie DKK, które planowane jest na 6 listopada o godz. 16.30. Podzielimy się na nim wrażeniami z lektury książki „Azyl” Diane Ackerman.

Beżowy Jasny Kwiatowy Pozytywny Kolaż Zdjęć

W dniu 4.10  jak zwykle w każdą pierwszą środę miesiąca odbyło się spotkanie naszego klubu dyskusyjnego. Tym razem rozmawialiśmy  o książce argentyńskiego pisarza Martina Caparros- „Nameryka”.

To bardzo obszerny reportaż na temat życia mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Dzięki niemu mamy możliwość „zobaczyć”  centra wielkich miast, dzielnice  slamsów, targowiska oraz miejsca działania karteli narkotykowych, a wszystko to przeplata się z esejami na temat zjawisk, które są charakterystyczne dla tego obszaru. Książka dostarcza wielu ciekawych informacji i pobudza do przemyśleń.

Uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami na temat książki, która otwierała przed nimi szeroki wachlarz tematów i uczuć.

Na kolejne spotkanie i dyskusję zapraszamy już  8 października!

Będziemy dyskutować o książce ,,Towarzysz Hemingway” Nicholasa Reynoldsa.

Okładka Towarzysz Hemingway

Nowy Rok 2023 rozpoczęliśmy w Naszym Pyskowickim DKK w pierwszą  środę stycznia spotkaliśmy się w gronie naszych klubowiczów, aby porozmawiać o książkach:

W styczniu dyskutowaliśmy o książce, ,Drzewo migdałowe autorki- Corasanti Michelle Cohen. Jest ona pisarką o żydowsko-polskich korzeniach.

,,Drzewo migdałowe’”  to powieść o sile miłości i przebaczenia. Jest to manifest nadziei na poprawę wzajemnych relacji między Palestyńczykami a Izraelitami .Głównym bohaterem jest Ahmad-młody Palestyńczyk. Jest on chłopcem nieprzeciętnie zdolnym matematycznie. Dorasta w wiosce, gdzie każdy  ruch jest monitorowany przez żołnierzy izraelskich. Poznajemy Go jako dwunastoletniego chłopca i towarzyszymy Mu przez całe Jego dorosłe życie . Książka jest napisana niezwykle ciekawie. Chwyta za serce.

Nasza nota dla powieści- to 5

Nie zwalniając tempa kolejne spotkanie odbyło się w lutym. Naszą lekturą była książka  Pani Barbary Oszywa - ,,Australia-mój dom. Emigracja lat 80.”

Celem tej książki było przekazanie konkretnej wiedzy o  życiu Polaków na emigracji. Autorka przedstawia losy swojej najbliższej rodziny, to  jak zostali przyjęci w Australii  i jak emigracja

Ich zmieniła i czego  nauczyła.

Książka wywołała wiele kontrowersji i dyskusji o emigracji Polaków również

w innych krajach świata.

Nota jaka wystawiliśmy książce-to 4

Zdjęcie uczestników z dnia 15 lutego 2023r.